Jak budować relację z dzieckiem?

Choć nasz świat pędzi w szalonym tempie , jesteśmy zapracowani i zabiegani , jest coś, co warto zrobić dla samych siebie, naszych dzieci i wspólnej relacji – regularnie spędzać “specjalny czas” z dziećmi . Na pewno już spędzacie dużo czasu ze swoimi pociechami, jednak ten zaplanowany specjalny czas jest nieco inny niż ten “zwykły”.

Zapędzeni w pracy i w domu, często mówimy do dziecka: “Nie mogę teraz, jestem zajęta”. Zamiast takiego zwrotu, proponujemy powiedzieć : “Teraz jestem zajęta, ale nie mogę się doczekać naszego wspólnego czasu specjalnego w sobotę o 10:00 ”

Jak wprowadzić specjalny czas do Waszej rutyny?

– Zaplanuj specjalny czas, który spędzisz z dzieckiem i który różni się od tego na co dzień. Ważne, żeby dzieci wiedziały kiedy spędzicie czas razem, ile będzie trwał i że będzie regularny.

– Planuj z córką/synem, co będziecie robić. Wypiszcie wszystkie pomysły i wybierzcie taką czynność, która sprawi Wam obojgu przyjemność (nauka tabliczki mnożenia odpada). To nie musi być nic wyjątkowego, czy kosztownego. Wystarczy Netflix  i popcorn, park linowy, spacer z dzieckiem nad jeziorem (ważne jest nazwanie tego “naszym specjalnym czasem” czy “naszą randką”)

– Wyłącz telefon (lub jeśli zadzwoni – nie odbieraj lub odbierz i powiedz, “zadzwonię później, bo teraz mam specjalny czas z córką / synem ”)

Jak długo powinien trwać specjalny czas ?

Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: przynajmniej 10 minut specjalnego czasu codziennie, na który zawsze mogą liczyć!

– Dzieci pomiędzy 6 a 12 rokiem życia nie zawsze potrzebują specjalnego czasu codziennie. (Rodzicu! Ty znasz swoje dziecko najlepiej!), ale Pozytywna Dyscyplina, sugeruje przynajmniej 30 minut tygodniowo.

Ale po co w ogóle taki czas?

– Specjalny czas sprawia, że dzieci czują się ważne. Wiedzą, że specjalnie dla nich zaplanowałaś czas! Nie szukają wtedy niewłaściwego sposobu na zwrócenie na siebie uwagi, by zapewnić sobie poczucie przynależności i znaczenia.

Tekst powstał na podstawie “Pozytywna Dyscyplina” Jane Nelsen.

Miłej zabawy!